Kat. B – Automat

W związku ze zmianą przepisów dotyczących praw jazdy, chcemy Państwu zaoferować nową usługę – naukę jazdy pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

Po kursie udają się Państwo na egzamin państwowy, przeprowadzany na tym samym samochodzie z automatyczną skrzynią biegów.

Zdanie egzaminu skutkuje otrzymaniem prawa jazdy kategorii B z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynią biegów.

Wady:

  1. Nie można prowadzić samochodów z ręczną skrzynią biegów.
  2. Komfort automatycznej zmiany biegów kosztuje kilka procent więcej przy zakupie oraz podczas eksploatacji samochodu.

Zalety:

  1. Całe 30 godzin szkolenia praktycznego jest poświęcone na jazdę, nie musimy się uczyć przez parę godzin jak ruszać z miejsca, zmieniać biegi na wyższe i niższe, czy hamować tak, żeby nie zadławić silnika.
  2. Bardzo wysoki komfort podróży. Kto zakosztował jazdy automatem, rzadko powraca do ręcznej skrzyni biegów.
  3. Auto ma tylko dwa pedały – hamulca i gazu, lewa noga odpoczywa – nie ma sprzęgła.
  4. Ruszamy z miejsca puszczając pedał hamulca, samochód spokojnie ruszy również na wzniesieniu. Samochód nigdy nie zgaśnie na światłach, przy ruszaniu na wzniesieniu ani podczas gwałtownego hamowania. Nie trzeba wykonywać żadnych czynności przy zmianie biegu – możemy poświęcić więcej uwagi na to, co się dzieje wokół nas na drodze. Podjeżdżając do skrzyżowania tylko wciskamy pedał hamulca, a gdy się upewnimy o możliwości jazdy po prostu wciskamy pedał gazu – wszystkie inne czynności wykonają się same, a my opuszczamy skrzyżowanie bez stresu.
  5. Egzamin zdaje się na tym samym samochodzie, na którym uczyło się jeździć. Podczas egzaminu nasze poczynania nie są rejestrowane kamerami, więc odpada stres z tym związany. Po nabraniu praktyki w ruchu drogowym możemy zdać dodatkowy egzamin praktyczny na samochodzie z ręczną skrzynią biegów i otrzymamy prawo jazdy kat. B bez ograniczeń. W takim przypadku nie trzeba uczęszczać na żadne kursy teoretyczne ani praktyczne. Nie ma też ponownego egzaminu teoretycznego
  6. Mamy te same uprawnienia do prowadzenia pojazdów jak na kat. B, również możemy ciągnąć odpowiednie przyczepy.
  7. Praktycznie każda fabryka samochodów produkuje modele aut ze skrzyniami automatycznymi, zautomatyzowanymi lub bezstopniowymi, którymi będziemy mogli jeździć. Wybór aut używanych z automatyczną przekładnią jest również bardzo duży – od aut małych (Smart, Opel Corsa, Nissan Micra) do aut luksusowych, które standardowo są wyposażane w taką przekładnię.
  8. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją nawet dwóch kończyn, lub osób, które nie mogą sobie poradzić ze zmianą biegów.
  9. Według ostatniej nowelizacji przepisów o możliwości prowadzenia konkretnego pojazdu przy kodzie „78” decyduje brak pedału sprzęgła, zatem może to być samochód z:
    – automatyczną skrzynią biegów;
    – zautomatyzowaną skrzynią biegów (np. MTA, Easytronic);
    – bezstopniową skrzynią biegów (np. Autotronic);
    – dwusprzęgłową skrzynią biegów (np. DSG);
    – napędem hybrydowym (np. Toyota Prius);
    – manualną skrzynią biegów, wyposażony w automatyczne sprzęgło (np. Citimatic).


Masz za sobą część lub cały kurs nauki jazdy a nie radzisz sobie ze zmianą biegów?
 Możesz zdawać egzamin samochodem z automatyczną skrzynią biegów! To żaden problem. Przyjdź ze swoją kartą przeprowadzonych zajęć. Cenę kursu ustalimy indywidualnie. Na pewno będziesz zadowolony.

Do dyspozycji kursantów są dwa place manewrowe: Katowice Ligota, ul. Śląska oraz Ruda Śląska Kochłowice, ul. Weteranów

Samochód szkoleniowy:

Opel Agila II (2011 r.) wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, ABS, klimatyzację, kierownicę ze wspomaganiem, 4 poduszki powietrzne, elektrycznie opuszczane szyby, elektrycznie starowane lusterka, oprzyrządowanie dla osób niepełnosprawnych (ręczny gaz, hamulec) oraz dodatkowy pedał gazu z lewej strony pedału hamulca.